Jak sprawić „by niejadek zjadł obiadek”? Pomysły na przygotowanie jedzenia dla maluchów

Wielu rodziców ma kłopot z namówieniem swojego dziecka do zjedzenia zdrowego posiłku. Jest jednak bardzo dużo metod na uatrakcyjnienie przekąsek dla najmłodszych. Z prostych produktów możesz przyrządzić ciekawy posiłek dla niejadka. Wykazując odrobinę pomysłowości, sprawisz że wartościowe przekąski w ekspresowym tempie zostaną zjedzone.

Rodzinne gotowanie

Wspólne gotowanie z pociechą to wspaniały pomysł na zachęcenie go do spożycia czegoś zdrowego, a jednocześnie na spędzenie razem czasu. Maluch z pewnością będzie miał apetyt na posiłek, w którego przygotowanie się zaangażował. Dziecko może przykładowo przyozdabiać kromki chleba kawałkami jarzyn lub uformować buzię z oliwek na porcji spaghetti. Ludki z owoców też mogą wypaść interesująco.

Kolorowe smakołyki

Nudnie wyglądające jedzenie nie zachęca do jego skonsumowania, zwłaszcza najmłodszych smakoszy. Zatroszcz się zatem o to, by na talerzu znalazło się możliwie barw. Z pasków papryki, ogórkowych plasterków i pomidora ułóż na kromce chleba ciekawe figury. W ten sposób zwykła kanapka zmieni się w kulinarne arcydzieło.

Wyczaruj na talerzu ogród z trawą z natki pietruszki, pomarańczowym słońcem i z poziomowymi kwiatkami. Z kawałka razowego chleba uformuj traktor, poruszający się na marchewkowych talarkach wzdłuż drzew z brokułów.

Bajkowe postacie na talerzu

Prosiaczek z szyneczki, a może ananasowa owca z jagodowymi oczkami? Nie musisz mieć szczególnych umiejętności, aby wyczarować na talerzu dziecka bajkową postać. Z pokrojonego w plasterki kiwi i truskawek zrobimy przykładowo postać księżniczki w wieczorowej sukni, a z ogórków i małych pomidorków żółwia. Słupki marchewki doskonale sprawdzą się natomiast jako grzywa lwa, a jajko i pajdkę chlebka można wykorzystać do zrobienia jego pyszczka.

Będzie o wiele lepsza zabawa, jeżeli w układaniu bajkowych bohaterów na talerzu, uczestniczyć będzie dziecko. Nie tylko pobudzi się dzięki temu jego kreatywność, ale namówisz malca na pożywną przekąskę!