Jakie badania mogą być potrzebne, aby zadbać o zdrowy rozwój dziecka?

Dziecko, już od wczesnych miesięcy życia, musi systematycznie mieć wykonywane kontrolne badania. Umożliwią one wczesne zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju i chorób oraz zaplanowanie prawidłowego leczenia.

Jakie badania zaleca się noworodkom?

Poza powszechnymi szczepieniami każdy maluch musi przejść medyczne testy kontrolne. Przez nie można zweryfikować czy jego rozwój zachodzi dobrze. Podstawowe mierzenie ciężaru ciała i wzrostu wykonuje się zaraz po urodzeniu, jako że stanowią ogromne znaczenie. Przez to waga noworodkowa to również podstawa wyposażenia u doktora dziecięcego.
Gdy pomiary noworodka zasygnalizują jakiekolwiek odchylenia od normy, wtedy prześwietlenie ultrasonograficzne głowy oraz USG brzuszka. Obowiązkowo trzeba również wykonać USG struktur biodrowych, w celu wykrycia możliwych schorzeń w ich obszarze. Innego rodzaju zaawansowane testy medyczne zlecane są przez medyka, wówczas gdy dostrzeże on niepokojące objawy.

Profilaktyka

W późniejszych latach powinno się terminowo przeprowadzać bilans kondycji zdrowotnej potomka, co umożliwia stwierdzić czy rozwój zachodzi właściwie. Podczas badania wykonywany jest między innymi test pomiarowy wzrostu oraz ciężaru. Stosowana jest przy tym profesjonalna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Powinno się również przynajmniej raz w roku robić maluchowi morfologię, badanie ogólne moczu oraz mierzyć stężenie glukozy we krwi. Pobieranie krwi nie jest generalnie zbyt miłe dla dziecka, jednakże jest to w pełni bezpieczne badanie. W trakcie jego przeprowadzania pracownik medyczny ma przy sobie rękawice medyczne i troszczy się o czyste warunki pracy.

Wizyty i badania podczas infekcji

Nawet pozornie słaba infekcja naszej pociechy łączy się z wymogiem konsultacji w gabinecie lekarskim. W przypadku zaostrzającego się przeziębienia niezbędne bywa uskutecznienie badania CRP lub RTG klatki piersiowej. Lekarze dziecięcy diagnozujący zainfekowane maluchy sami muszą zatroszczyć się przy tym o zabezpieczenie przed bakteriami, w związku z tym wielokrotnie zakładają maski FFP3.
Trzeba mieć na uwadze, że również lekka infekcja może skutkować ciężkimi powikłaniami, wpływającymi na proces rozwojowy naszej pociechy. Żadnych objawów nie powinno się zatem bagatelizować. W wyleczeniu nieżytu nosa i kasłania pomocne są inhalatory. Medykamenty do inhalowania trzeba jednak skonsultować ze specjalistą. Choroby o cięższych objawach mogą domagać się zażywania silnego leku. Po zakończeniu jego wybierania obowiązkowo powinno się zaś zgłosić się na kontrolę lekarską.