Jak wybrać wykwalifikowanego lekarza dla własnego malucha?

Przykładowym z pytań, na jakie muszą sobie odpowiadać młodzi opiekunowie jest zapytanie o opiekę zdrowotną. Bezsprzecznie zastanawiają się: jak wytypować wykwalifikowanego lekarza dla własnego dziecka? W zakresie tym opłaca się rozeznać się już wcześniej, a więc wówczas, gdy pociechy nie ma jeszcze po drugiej stronie brzuszka. Dobór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest nad wyraz znaczący, bo opieka medyczna nad nowonardzonym dzieckiem i maluchem w pierwszym roku życia musi być na wysokim poziomie.

W pierwszym roku życia dziecka najczęściej opiekunowie mają dużo rozterek z tematyki kondycji zdrowotnej i odwołujących się do standardowej pielęgnacji dziecka. W tym okresie ma miejsce też większość szczepień obowiązkowych. Wykwalifikowany lekarz jest rozeznany, co poradzić i najważniejsze jest to, iż do każdego z noworodków nastawiony jest indywidualnie. Opiekunowie zwracają tak naprawdę wzrok na wszystko: od faktu, jakie są uprawnienia konkretnego eksperta, aż po fakt, czy zachowuje on sterylność zakładając rękawiczki medyczne a także fartuch medyczny, na dodatek zwracając wzgląd na to, jakie opinie ma dana poradnia.

Lekarz pediatra powinien nie tylko rozpoznać główne choroby, lecz też wiedzieć, kiedy skierować dziecko do innych specjalistów, o ile będzie taka konieczność. Wydając odpowiednie wskazanie na piśmie pomaga rodzicom także w wyborze określonej poradni z konkretnej specjalizacji.

Podczas wyboru specjalisty z pediatrii można kierować się równocześnie rekomendacjami w sieci, jak i od pozostałych rodziców bądź sąsiadów. O ile zamierza się wybierać pediatrę w takiej placówce, do jakiej samemu się chodzi, to świetnym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z opinią własnego lekarza prowadzącego.

Jeżeli w gabinecie pediatrycznym znajdują się niezbędne sprzęty typu stetoskop pediatryczny lub ciśnieniomierz zegarowy, a dodatkowo jest to gabinet innowacyjnie zaopatrzony, to następne atuty budzące poziom zaufania. Podczas doboru lekarza dobrze będzie pozyskać odpowiedź na kilka pytań. Najistotniejsze z nich odnoszą się do: czasu funkcjonowania placówki, możliwości skorzystania z pomocy medycznej tego samego dnia, w którym maluch zachoruje, opcji skontaktowania się w ramach prywatnej opieki zdrowotnej z specjalistą poza obowiązującymi godzinami przyjmowania w niespodziewanych okolicznościach. Oczywiście, w czasie pierwszej wizyty opłaca się jednocześnie zwrócić uwagę na to, czy specjalista ma pojęcie, jaki zalecać inhalator tłokowy lub inne sprzęty, jak i na to, jakie jest nastawienie eksperta do dzieci. Lekarz dziecięcy powinien być osobą przyjazną, otwartą i budzącą zaufanie.