Dolegliwości powiązane z zawodem kierowcy

 

Choroby zawodowe to te, które dopadają głównie członków pewnej grupy zawodowej i zdają się być powiązane z czynnościami wykonywanymi w toku pracy i jej warunkami. Pracownicy kopalni mają prawo być chorzy na choroby psychiczne bądź pylicę płuc, natomiast ludziom pracującym przy biurku i ekranie komputera psują się oczy i bolą ich mięśnie ze względu na ich sposób pracowania. Jakiego rodzaju są dolegliwości związane z zawodem kierowców? Czy zmiana ścieżki kariery jest jedynym sposobem na zwycięstwo nad dolegliwościami?

Profesjonalny prowadzący pojazdem mechanicznym spędza mniej więcej na dzień ponad 8 godzin kierując samochodem. Nieraz wydarza się, iż liczba tych godzin bywa sporo przedłużona, natomiast chwilowe przerwy na drzemkę nie są często wystarczającym sposobem na odpoczynek. Robota, polegająca na nieustannym skupieniu się na trasie i z napiętymi częściami ciała, przygotowanymi na szybkie reakcje, przykładowo wciśnięcie hamulca, zmiany biegu i tym podobne sprawia, iż prowadzącym samochody nawet po kilku miesiącach jeżdżenia zaczyna doskwierać boleść pleców, albo również bóle przewlekłe, które nie kończą się nawet po dłuższym noclegu. Ów ból przewlekły staje się wtedy najgorszym problemem z możliwych.

Dolegliwości kierowców to między innymi choroby powiązane z krzyżem, a także takie, jakie odnoszą się do układu krążenia, bądź na przykład wzroku. Ciągłe napięcie i odosobnienie w pracy może także doprowadzić aż do choroby psychicznej, przede wszystkim jeśli idzie o prowadzących tirów, na trasach dalekosiężnych, gdy wyjeżdżają z domu na niejednokrotnie nawet ponad siedem dni.

Podczas gdy ból przewlekły zaczyna doskwierać, lecz nie ma się opcji po prostu zmiany ścieżki zawodowej, warto pomyśleć o rozpoczęciu spróbowaniu leczenia przykładowo w centrum leczenia bólu, o zastanowieniu się nad alternatywnymi propozycjami leczenia – ciągłe branie leków nie może być to słuszny pomysł na dłuższą metę. Poleca się rozważyć którąś z rozległych ofert sposobów leczenia bólu przewlekłego albo chorób pleców i wyzbyć się jednocześnie przejawów choroby związanej z profesją.