Zdrowa rodzina to także zdrowy pupil

Dbając o zdrowie rodziny, pomijamy niekiedy mniejszych i cichych domowników: nasze zwierzęta. One tak samo mogą cierpieć na różne dolegliwości i trzeba im wówczas pomóc. Większość zwierzęcych wirusów jest niegroźna dla ludzi, ale można zarazić się np. świerzbem – wobec tego kontrola dobrej formy pupila jest ważna także ze względu na zdrowie ludzkich domowników.

Reksio czy Klusek nie powiedzą nam o złym samopoczuciu albo że coś je drażni, dlatego musimy uważnie monitorować nasze zwierzęta, by w razie niepokojącego zachowania prędko zareagować i pojechać z psem czy kotem do weterynarza. Na przykład – jeżeli kocur niespodziewanie mniej je albo sika w nietypowych miejscach. Lub jeżeli zwierzę jest zmęczone i nie chce się bawić.

Ale do jakiego gabinetu zabrać psa lub kota? Warto wcześniej wykonać risercz – czy w gabinecie są na wyposażeniu jednorazowe rękawiczki winylowe albo lateksowe? Czy jest estetyczna, komfortowa sala oczekiwania? Czy gabinet jest odpowiednio urządzony? A jakie opinie ma sam weterynarz? Czy ma dobre podejście do zwierząt, czy pogłaszcze przed przystąpieniem do badania? To wszystko istotne kwestie, którym trzeba poświęcić uwagę.

Poza tym dobrze zadbać o małą apteczkę dla psa czy kota, a w niej – leki na nudności, jakiekolwiek podstawowe probiotyki i sprzęt do robienia opatrunków. Należy mieć na wyposażeniu rękawiczki winylowe albo nitrylowe, by w razie czego łatwo i bezpiecznie zerknąć kotu do pyszczka i zrobić kontrolę zębów. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe lepiej nabyć w hurtowej ilości, gdyż przydadzą się również do innych czynności w mieszkaniu. Poza tym należy mieć zawsze na wierzchu kosz do przenoszenia – kiedy zajdzie szybka sytuacja szkoda marnować czas na poszukiwania transportera, a skupić się na pomocy zwierzakowi.