Twoje dziecko nie skarży się na ból? Może cierpieć na analgezję

Ludzki organizm to niezwykle skomplikowana konstrukcja. Mimo iż badania prowadzone są od stuleci w dalszym ciągu potrafi zaskakiwać. Niby każdy jest stworzony jednakowo – głowa, nogi, serce, płuca. A tymczasem każdy ma rzadkie przymioty, jakich nie ma inna osoba. Co się z tym wiąże każdy z nas jest ewenementem. Jest to związane tymczasem również z występowaniem różnych wad. Takich jak dla przykładu analgezja.

Analgezja to schorzenie genetyczna, której przejawem jest niedoznawanie bodźców bólowych. Przyczyną tejże przypadłości jest upośledzenie jednego genu, jaka sprawia nieprawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych. W prostych słowach – komunikat o bólu nie dochodzi z jego zarzewia do zwojów mózgowych.

Ekstra? Nie do końca.

Nie ma zdaje się osoby, której nie ”przeleciało” przez głowę przynajmniej raz, że bytowanie bez boleści byłoby dużo przyjemniejsze. Być może i przyjemniejsze, lecz przy okazji niedługie. Ból, mimo że przykry, jest istotny dla ludzkiego życia. To bodźce bólowe w pierwszej kolejności informują, że coś zachodzi w naszym organizmie. Z tego powodu potrafimy w porę zareagować oraz ustrzec się od szkodliwych skutków. Analgezja, jako wada genetyczna, upośledza ostrożność, dlatego, że osoba ją posiadająca przenigdy nie czuła bólu, związanego z danym postępowaniem. U takowych ludzi wyłączną oznaką, że coś się wydarzyło są siniaki, krwawienie bądź schodząca skóra. Bywa, że diagnoza urazu bądź rozwijającej się choroby jest już zbyt późna. W związku z tym osoby posiadające analgezję muszą nadzwyczaj uważać oraz na bieżąco sprawdzać swój organizm.

Jak pokazano na tym przykładzie, ciało człowieka jest pełne sekretów, a każde z odczuć, które dostarcza ma swą funkcję. Nie wskazane jest zatem skarżyć się, a w zamian tego rozpocząć bardziej poznawać własny organizm. To istotnie intrygująca oraz wartościowa przygoda.