Terapia sposobem na poradzenie sobie z bólem po stracie bliskiej osoby w przypadku dzieci

 

Kwestia śmierci oraz przemijania to wciąż dla wielu temat ciężki. Niestety musimy wiedzieć, że prędzej czy później niełatwe pytanie będzie zadane przez malucha. Sprawdź w jaki sposób najlepiej mówić z dzieckiem o śmierci, by nie przenosić na niego swojego niepokoju i czy dziecko powinno być obecne na pogrzebie.

Czego powinniśmy nie mówić w rozmawianiu o śmierci?

Bez wątpienia należy powiedzieć dziecku jak jest naprawdę. Lepiej nie porównywać śmierci do zaśnięcia, wyjazdu i podróży. Może to powodować w przyszłości duży lęk u malucha za każdym razem, kiedy dziadek lub babcia będą kładli się spać lub udadzą się w podróż. Również najlepiej nie podawać wyjaśnienia, że babcia zmarła, ponieważ zachorowała. Dzieci będą obawiać się później, że każde infekcje mogą zakończyć się śmiercią. Trzeba z opanowaniem powiedzieć dzieciom, że jedynie bardzo ciężkie choroby mogą się tak skończyć.

Czy dziecko powinno być obecne na ceremonii pogrzebowej?

Bardzo często rodzi się pytanie czy maluch może być obecne na pogrzebie babci czy dziadka? To już indywidualna sprawa, ponieważ jest to uzależnione m.in. od charakteru i wieku dziecka. Kiedy zdecydujemy się przyprowadzić dziecko na pogrzeb, wtedy można również być przygotowanym na dodatkowe pytania. Na przykład, co to takiego kremacja i zakład pogrzebowy lub stypa. Na czym polegają usługi pogrzebowe: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/. Dobrze jest dodatkowo wyjaśnić naszemu maluchowi czego się spodziewać na ostatnim pożegnaniu albo zadecydować czy chcemy, aby dziecko podchodziło do trumny.

Nie przelewaj lęku na dziecko

Zawsze musimy zapewniać malcowi poczucie bezpieczeństwa bez względu na to, czy rozmawiamy o rzeczach trudnych czy błahych. Starajmy się nie przelewać własnego lęku. Dyskutujmy z maluchem o wszystkim bez zbędnego pośpiechu i róbmy to stopniowo. Powiedzmy co oznacza, że babcia czy dziadek , że już go nie zobaczymy, organizm przestał działać. Nie krępujmy się też powiedzieć „nie wiem”. Jest to właśnie moment na prawdziwą dyskusję o uczuciach naszych i dziecka, więc z pewnością nie należy trudnych dyskusji unikać, lecz też nie powinno się ich wymuszać.

Porady i informacje dotyczące kwestii pogrzebowych: https://www.styx.pl/porady-i-informacje/