Praktykowanie jogi w mieszkaniu

W tych czasach joga budzi skojarzenia bardziej z ćwiczeniami fizycznymi, które pozwalają wyciszyć ducha i rozciągnąć mięśnie, niż z hinduską szkołą filozoficzną. Jej częste praktykowanie jest korzystne: ma wpływ na poprawę funkcjonowania organizmu, pomaga w obniżeniu poziomu stresu, a przy dobraniu właściwych pozycji, podnosi także tempo redukcji tłuszczu. Znaczna liczba asanów sprawia, że jogę mogą praktykować także te osoby, które są w kiepskiej kondycji.

Wiele osób związanych z jogą twierdzi, że wstępne próby muszą odbywać się pod opieką kompetentnego nauczyciela, który ściśle zademonstruje kolejność figur i zwróci uwagę na szczegóły do zmiany. Dzięki temu późniejsze ćwiczenia w mieszkaniu staną się znacznie efektywniejsze, a ich przeprowadzanie bardziej bezpieczne. Jednak nie zawsze jest możliwość udziału w zajęciach w atelier jogi. Wówczas pomocne okażą się książki o tym temacie lub filmiki, które dokładnie wytłumaczą konkretne ruchy. W internecie działają także fanpage zrzeszające fanów tego rodzaju ćwiczeń, gdzie warto szukać wsparcia.

Co jest konieczne, aby uprawiać jogę na własną rękę?

Ćwiczenie jogi poza atelier jest możliwe, szczególnie że nie potrzeba do tego żadnych konkretnych akcesoriów. Warto wszak zadbać o taką ilość przestrzeni, by umożliwić sobie komfortową zmianę pozycji. Ważną rzeczą jest też ubranie, który zagwarantuje płynność działania. Dla wielu osób jest to obcisły top i legginsy, bo się nie podwijają i nie przeszkadzają podczas praktyk. Pomimo iż nie jest to bardzo potrzebne, warto kupić też matę. Stosowanie jej zwielokrotnia przyczepność oraz podnosi wygodę, a w razie przewrócenia się, zabezpiecza przed zranieniem.

Początkowo, dobrze jest przetestować którąś z podstawowych asan, nieskomplikowanych pod względem wykonywania. Przejście od razu do rozbudowanych ruchów, które potrzebują dużej znajomości ciała i przygotowania, może zakończyć się uciążliwą kontuzją. Przez to stosowanie jogi w domu, koniecznie musi odbywać się zgodnie z własnym rytmem.