Pokój do nauki

Zaczął się nowy rok szkolny – a to oznacza konieczność odrabiania lekcji i powtarzania w domu materiału. Uczeń powinien mieć własny kąt, gdzie będzie mógł w spokoju się uczyć. Jak urządzić takie miejsce? O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim biurko

Wiadomo, najlepiej mieć przytulany pokój z pięknymi dekoracjami – ale najważniejsze jest wygodne biurko. Powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, by nie obciążać niepotrzebnie kręgosłupa. Coraz więcej firm meblowych oferuje biurka „rosnące” wraz z dzieckiem, które mają regulowaną wysokość nóg. To świetne rozwiązanie na długie lata.

Biurko powinno stać w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej przy oknie. Trzeba jednak uważać, by światło nie było zbyt ostre z padało z właściwej strony: z lewej przy dziecku praworęcznym, a z prawej – przy leworęcznym. Jeśli pod oknem stoi grzejnik elektryczny, zob. https://nogen.pl/grzejniki-elektryczne-konwektorowe/ lub zwykły kaloryfer, lepiej wybrać model niezabudowany, żeby ciepło mogło rozchodzić się pokoju. Ale lepiej wtedy wybrać inne miejsce.

Krzesło

Biurko już mamy, czas na odpowiednie krzesło. Ono tak samo powinno być dopasowane do wzrostu dziecka – ani za wysokie, ani za niskie. Trzeba też zwrócić uwagę na kształt i wysokość oparcia oraz podłokietniki. Dobrze dobrane krzesło to naprawdę kluczowa sprawa, nie należy tego zaniedbać.

Oświetlenie

Najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Jednak wszyscy wiemy, że zimą jest ono praktycznie nieosiągalne, bo słońce zachodzi, zanim zdążymy wrócić do domu. Dlatego trzeba zainwestować w lampkę. Najlepiej wybrać taką o regulowanym kącie nachylenia i białym świetle – takie sprzyja koncentracji. Zwróćcie uwagę, czy lampka się nie nagrzewa – w pokoju wystarczy tylko grzejnik elektryczny z nikim poborem energii jako źródło ciepła, źródło informacji. Gorąco bijące w lampki prosto w twarz nie będzie zachęcało do nauki.

Dodatki

Na biurku powinno się znaleźć miejsca na przybory do pisania. Dobrze też ustawić w zasięgu ręki półkę na podręczniki i encyklopedie oraz szufladę na farby i inne akcesoria. Przydatna jest też tablica korkowa na notatki i plan lekcji oraz zajęć dodatkowych. W pokoju warto zainstalować też wydajne ogrzewanie elektryczne z możliwością regulacji, by dopasować temperaturę do potrzeb dziecka. Pamiętajmy, że w zbyt ciepłym pomieszczeniu człowiek się rozleniwia i nauka nie wchodzi. Nie może być też za zimno – wtedy trudno zebrać myśli.