Czym jest bezsenność i jakie są sposoby leczenia?

Nie można zaprzeczyć, iż sen jest jedną z istotniejszych funkcji w życiu i jego brak może być niebezpieczny. natomiast na podstawie doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, na bezsenność może cierpieć od dziesięciu do 30 % ludzi na świecie. Z tego powodu już również wówczas, gdy będą pojawiały łagodne objawy należy zrobić wszystko, żeby nie dopuszczać do rozwoju bezsenności.

Warto mieć świadomość, że bezsenność nie jest tym samym co chwilowe problemy z zasypianiem. Jest to wyraźne zakłócenie kondycji zdrowotnej, podczas jakiego częstotliwość występowania odpoczynku sennego nie jest wystarczająca lub też jego wartość nie jest zadowalająca. Powodów powstania insomnii jest parę. Do głównych zaliczają się: duży albo przemijający poziom stresu, niepozwalający na wyciszenie się, trauma, niewydolność serca, ataki duszności oraz bezdech senny. Do często obserwowanych negatywnych skutków bezsenności wliczamy: słabszą koncentrację oraz problemy z pamięcią, mniejszą motywacją do spełniania standardowych obowiązków, senność, przemęczenie, mniejszą sprawność intelektualna. Mogą też pojawić się różne schorzenia.

Nad wyraz znacząca jest higiena odpoczynku sennego. Będą to nawyki, które zmniejszają prawdopodobieństwo powstania albo rozwoju zaburzeń snu. Z tego powodu należy zawsze kłaść się oraz wstawać o podobnej porze. Rozsądnie również będzie unikać drzemki w trakcie dnia, ponieważ sypialnia powinna być miejscem przeznaczonym jedynie do odbywającego się w nocy odpoczynku. Porą wieczorową należy również wystrzegać się od potraw, jakie mogą być ciężkie do strawienia. Należy unikać picia alkoholu, wyrobów z kofeiną oraz palenia papierosów.

Do łóżka należy chodzić spać wówczas, gdy faktycznie czujemy się śpiący. Warto także zastosować techniki służące relaksowaniu się, ponieważ umożliwiają rozluźnienie mięśni, zmniejszają poziom ogólnego stanu lękowego oraz napięcie. Można wobec tego pójść na masaż albo zacząć medytowanie. Korzystna może okazać się na dodatek forma terapii polegająca na wykorzystaniu olejków. Może być także zastosowane leczenie przy użyciu leków, gdy to pacjentka przyjmuje leki na sen, uspokajające, antydepresyjne albo naturalne mieszanki ziół. Osoby które zmagają się z insomnią powinny także korzystać z terapii psychologicznej.