Co daje dziecku przebywanie z psem lub kotem?

Opiekunowie, którzy po raz pierwszy stoją przed wybraniem zwierzątka dla własnego podopiecznego z pewnością zastanawiają się nad tym, jaki zwierzak jest idealny. O tym, że wpływ zwierząt na dziecko jest pozytywny nie trzeba kogokolwiek namawiać. Przebywanie z pieskiem, kotkiem lub innej rasy zwierzątkiem domowym sprawia, że dzieci uczą się obowiązkowości za żyjące stworzenie a także stają się w większym stopniu empatyczne. Ponadto zwierzęta mają również oddziaływania terapeutyczne.

W wielu przypadkach maluchy zagadują mamę i tatę o psa, kota lub o królika i dzieje się to mniej więcej około ich 3 roku życia. Dzieciom będzie podobać się przyjazna w odbiorze kocia gruba warstwa włosów i ochoczo z pupilami się będą bawić. Obecnie wyjątkowo cieszące się popularnością są pieski. Maluchy mają okazję z nimi przebywać wiele chwil: w trakcie zabawy w lesie, na spacerze oraz w domu. Ochoczo wybierane są również koty oraz chomiki. Decydując się na pupila pod względem malucha, tata powinien mieć pojęcie o tym, że zwierzak zwłaszcza dla rodzica jest kolejnym obowiązkiem. Przedszkolaki oraz dzieci szkolne nie mogą wielu rzeczy przy zwierzątku robić samemu, wobec czego rodzice zobowiązani są szczegółowo obmyślić, czy będą mieć na następne zobowiązania wolne chwile. Jeśli zaś podejmuje się decyzję o tym, że zwierzę ma zamieszkać w domu, to rozsądnie jest dobrać przedstawiciela gatunku do charakteru malucha. Należy też nabrać pewności, że maluch nie ma tendencji do reakcji alergicznych na sierść.

Pośród dzieci ruchliwych szczególnie zalecane są czworonogi. Kiedy ma się dom z ogrodem, to można myśleć o rasach dużych. O ile zaś ktokolwiek mieszka w bloku, to lepiej wybierać małą rasę. Statystyki wskazują, że pieski mają bardzo dobry wpływ na maluchy w spektrum autyzmu, jak i na maluchy z problemami emocjonalnymi. Warto wybrać pośród ras łagodnych oraz cierpliwych. Jeśli weźmie się szczeniaka, warto wychowywać go w zgodzie z zasadami tresury. Maluchowi trzeba tłumaczyć, że piesek będzie potrzebować miejsca na odpoczynek i nie można go szarpać. Opiekunowie oraz dzieci zwykle są zdecydowani także na koty. Są to zwierzęta niezależne, schludne i nie będą potrzebować wyprowadzania na spacer. Spokojne koty będą sprawdzały się już w otoczeniu niemowląt. Nie zapomnij także zadbać o zdrowie rodziny i pupila.