Uprawianie sportu sposobem na poprawę samopoczucia psychicznego

Wszyscy znamy hasło informujące, że sport to zdrowie. Z pewnością nie można mu odebrać prawdziwości. Trafiają się oczywiście urazy, jednak w ogólnym rozrachunku, praktykowanie sportu poprawia naszą kondycję jak również wydolność organizmu, pomaga spalić zbędne kalorie i generalnie sprawia, że jest nam lepiej. Co wszakże czasem jest lekceważone – jest nam lepiej nie tylko fizycznie, lecz również i psychicznie.

Rzecz jasna praktykowanie sportu poprawia nastrój doraźnie. Wszystko w następstwie tego, że podczas wysiłku organizm wydziela endorfiny i zwyczajnie sprawia to, że mamy lepsze samopoczucie. Kto przecież nie ma wrażenia satysfakcji po udanym, ciężkim treningu? No chyba że się przeforsujemy i przemęczenie przesłoni pozytywne uczucia.

Dlatego też dziwi moją osobę, że tak rzadko mówi się o uprawianiu sportu w kontekście samopoczucia psychicznego. Działania terapeutów wydają się coraz to popularniejsze również w rejonie Polski. Swego czasu do psychoterapeuty chodzili przeważnie Amerykanie natomiast tę usługę znaliśmy wyłącznie z seriali. Szybko jednak się okazało, że pędzący świat i w rejonie Polski przekłada się na coraz to powszechniejsze wykorzystywanie tego rodzaju wsparcia. Poradni psychiatrycznych w każdym dużym mieście istnieje od groma i ciężko wynaleźć tą najefektywniejszą. Szczególnie, że mało kto chwali się faktem, że chodzi do psychoterapeuty. A właściwie zupełnie nie ma się czego wstydzić.

Wsparcie psychologiczne to zagadnienie obszerne. Poniektórym wystarczy parę rozmów z psychoterapeutą, aby poczuć się lepiej i pojąć, gdzie leży zarzewie złego nastroju psychicznego i w jaki sposób można temu zaradzić. Inni ludzie natomiast decydują się na długie, wymagające terapie, często wspomagane medykamentami. Jeszcze inni ludzie idą do psychoterapeuty tak po prostu – aby mieć z kim porozmawiać i zaczerpnąć porady. Warto jednak pamiętać, że na powyższym wsparcie psychologiczne się nie zamyka. Lekarze udzielają pomocy rodzicom niesfornych dzieci, a także parom, jakie nie są w stanie się dogadać. Sesja u psychoterapeuty nie implikuje, że ponieśliśmy klęskę jako rodzic lub współmałżonek. Czasem zwyczajnie wystarczy, aby specjalista pokazał nam jak się lepiej komunikować.

Sprawą pokrewną wydają się wszelkiego typu coachingi. Przez niektórych wyśmiewane, przez innych natomiast gloryfikowane pod nieboskłon. Prawda pewnie jak zwykle leży pośrodku. Bez wątpienia stosowny coaching dostarczy wiele więcej pożytku niż szkody. Należałoby się rozeznać – a nuż to jest coś optymalnego właśnie dla Ciebie?

Właściwie jednak dużej ilości spośród tych kłopotów psychicznych można by uniknąć. Czasem wystarczy, aby zamiast siedzieć bezrefleksyjnie przed telewizorem, porozmawiać z małżonkiem, dzieckiem czy kumplem. No i właśnie ów sport. Nie tylko pomoże odreagować, lecz też udoskonali nasze zdrowie – fizyczne oraz umysłowe.