Porządek w mieszkaniu – ważny dla zdrowia

odpoczynekSprzątanie mieszkania to coś, co robi każdy, ale motywacje bywają różne. Jednio robią to ze zwykłego poczucia obowiązku, inni lubią mieć poukładane życie i w podobny sposób źle się czują, gdy w ich mieszkaniu panuje chaos. Tak naprawdę jednak naszą główną motywacją do sprzątania powinno być zdrowie.

Brudne, nieuporządkowane mieszkanie wpływa bowiem nie tylko na nasz komfort psychiczny, ale może się bezpośrednio odbić na zdrowiu. Duża ilość kurzu może sprawić, że będzie nam się gorzej oddychać, a wszelkiego rodzaju pleśń czy brud gromadzące się w przeróżnych zakamarkach, również – w dłuższej perspektywie – mogą być przyczyną wszelkiego rodzaju chorób. Jest to oczywiście szczególnie istotne, gdy mamy w domu np. astmatyka, bądź osobę uczuloną na pleśni i roztocza kurzu. Każdy z nas jednak będzie się gorzej czuł w brudnym mieszkaniu.

czystośćZ tego też względu warto pomyśleć o takim urządzeniu naszych czterech kątów, by były jak najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Warto zrezygnować z grubych zasłon, które są siedliskiem kurzu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku puchatych dywanów. Meble powinny być zamknięte – niech rzeczy w nich poustawiane nie zbierają dodatkowego kurzu. Pomyślmy również o kuchni i łazience. Niech będą tak urządzone, byśmy mogli łatwo dotrzeć do różnych zakamarków i wytrzeć tłuszcz, brud czy kurz. Jeśli natomiast nasze mieszkanie jest trudne do utrzymania w czystości, to może najwyższy czas, by pomyśleć o jakichś większych zmianach?

remontMało kto oczywiście lubi remonty, ale w obecnych czasach wykonanie remontu jest dużo łatwiejsze niż kiedyś Najtrudniejsze to oczywiście trafić na dobrą ekipę remontową. Ale – tak na dobrą sprawę – wiele można zrobić samemu. W internecie mnóstwo jest tutoriali, z których – przy odrobinie chęci – wszystkiego się nauczymy. Oczywiście nie ryzykowałbym napraw hydraulicznych czy elektrycznych na własną rękę, ale już zamontowanie zmywarki, pomalowanie ścian czy nawet położenie kafelek, nie powinno stanowić wielkiego problemu.

Sprawę ułatwiają również liczne sklepy internetowe, w których można kupić praktycznie wszystko. Może się zdarzyć, że potrzebujemy bardziej specjalistycznych sprzętów, jak np. siekiera rozłupująca, czy rura kwasoodporna. Bez problemu. Wiele jest sklepów, w których kupimy te elementy online, bez wychodzenia z domu i – co nie mniej ważne – w bardzo dobrych cenach. Jeśli natomiast szukamy zwykłej drabiny czy wiertarki, to już w ogóle wybór będzie ogromny.

Sprzątanie mieszkania to nic przyjemnego i czasem trudno nam się do niego zabrać. Jeśli jednak dopadnie nas już totalna niemoc, pomyślmy o kwestiach zdrowotnych.