Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Każdy z nas, niezależnie od wieku powinien się zdrowo odżywiać. Natomiast jak to zrobić, skoro w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z tyloma specjalistami w zakresie dietetyki. Często są to osoby, które nie mają ukończonych w tym kierunku żadnych studiów. Po prostu uważają się za specjalistów w tym zakresie i chętnie się tym chwalą. Część z nim pewnie wie co robi, ale są też tacy, których propozycje żywieniowe odbiegają od przyjętych norm.

Jak więc najlepiej zacząć zdrowe odżywianie? Jeżeli tylko mamy taką możliwość dobrze jest skorzystać z porady dietetyka, który będzie mógł nam zlecić chociażby badania na nietolerancje pokarmowe. Jest to jedna z ważniejszych rzeczy, ponieważ możemy jeść bardzo zdrowo, a nasz organizm będzie nam dawał znaki, że coś jest nie tak. Samemu ciężko znaleźć przyczynę gorszego samopoczucia i problemów żołądkowych, ponieważ nietolerancja na jakiś składnik może wystąpić nawet po kilkunastu godzinach. Nie będziemy więc w stanie określić, czy zaszkodziło nam śniadanie z bieżącego dnia, czy może obiad z dnia poprzedniego. Takie badania są kosztowne natomiast warto zainwestować w swoje zdrowie i dowiedzieć się czego powinniśmy unikać.

Taka pomoc dietetyka oczywiście nie kończy się na jednym spotkaniu. Kiedy mamy już wszystkie wyniki, lekarz pomoże nam ustalić jadłospis. Po jego wdrożeniu będziemy obserwować reakcję organizmu, a także wagę. Na kolejnym spotkaniu dietetyk ocenia trafność dopasowania jadłospisu i informuje nas o dalszych krokach. Takie rozwiązanie ma oczywiście jeden ogromny minus – koszt leczenia. Dlatego też, jeżeli nie mamy zdiagnozowanej żadnej choroby i nie chcemy stracić zbędnych kilogramów, a jedynie zacząć zdrowo jeść, możemy zacząć w zaciszu domowym.

Warto jest na wstępie zweryfikować co jemy w ciągu dnia oraz w jaki sposób. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile jesteśmy w stanie podjadać oraz tego, jakiej jakości są to rzeczy. Najlepiej ustalić sobie w zależności od naszego trybu pracy ilość dziennych posiłków, najlepiej 4 lub 5. dobrze jest też dzień wcześniej przygotować sobie konkretne posiłki na kolejny dzień i jeść tylko to co mamy zaplanowane. Na pewno na początku będzie to trudne, ale po kilku dniach można się do tego przyzwyczaić. Jak już wyrobimy sobie taki tryb, możemy zacząć pracować nad jakością spożywanych produktów. Tak żeby powoli wdrażać zmiany, wtedy organizm będzie miał czas na to żeby się do tego przyzwyczaić. Dzięki temu łatwiej osiągniemy sukces.